Կարեւորվել են Հայոց եղեռնի ճանաչման գործընթացն ու ցեղասպանություն հանցագործության դեմ պայքարը
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, խորհրդարանում եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանը ապրիլի 23-ին հանդիպել է Իրաքյան Քուրդիստանից ժամանած պատվիրակության հետ:
Հյուրերը Հայաստանում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու առաքելությամբ:
Ռուստամ Բաքոյանը կարեւորել է Հայոց եղեռնի ճանաչման գործընթացը եւ ցեղասպանություն հանցագործության դեմ պայքարը: Պատգամավորը նշել է, որ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է եւ դրա դեմ պայքարը պետք է սկսել ամենաստորին մակարդակներից` չթողնելով, որ ատելությունն ու անհանդուրժողականությունը արմատավորվեն հասարակություններում:
Ռուստամ Բաքոյանն անդրադարձ է կատարել Իրաքի Սինջար նահանգում տեղի ունեցած եզդիների ցեղասպանությանը` պատվիրակության անդամներին հորդորելով իրենց հերթին քայլեր ձեռնարկել` բացառելու Իրաքում եզդիների հանդեպ խտրականությունն ու անհանդուրժողականությունը:
Պատվիրակության ղեկավար Ռամիկ Ռամազան Կադիրը, ով Քուրդիստանի Չամչամալի քաղաքապետն է, խոսել է 1988 թվականին Սամադ Հուսեինի կողմից Իրաքյան Քուրդիստանում իրականացված «Անֆալ» օպերացիայի մասին, որի հետեւանքով շուրջ 50.000 մարդ է ցեղասպանվել:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համատեղ քայլեր իրականացնել ցեղասպանությունների դեմ պայքարում:

Process of Armenian Genocide Recognition and Fight against Genocide as a Crime
On April 23, the RA NA deputy, the representative of the Yazidi community in parliament Rustam Bakoyan met with the delegation that had arrived from Iraqi Kurdistan.
The guests are in Armenia with the mission to pay their tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
Rustam Bakoyan highlighted the process of the Armenian Genocide recognition and the fight against genocide as a crime. The MP has noted that the genocide is a crime against humanity, and we should fight against it from the lowest levels, without letting hatred and intolerance be established in the societies.
Rustam Bakoyan touched upon the genocide against Yazidis occurred in the state Sinjar of Iraq, urging the members of the delegation to take steps in their turn for excluding the discrimination and intolerance towards Yazidis in Iraq.
The head of the delegation Ramik Ramazan Kadir, who is the mayor of Chamchamal of Kurdistan, has talked about the operation Anfal carried out in Iraqi Kurdistan by Samad Hussain in 1988, as a consequence of which 50.000 people were massacred.
At the end of the meeting the interlocutors reached an agreement to take joint steps in fight against genocides.